Piknik z historią w tle…

W Błędowie 26 sierpnia 2017 roku odbył się piknik historyczny w ramach projektu „Błędowo z historią w tle”.

Podczas pikniku miały miejsce 2 bitwy przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia Twierdza Chełmno. Podczas tych widowiskowych scen nie zabrakło pozoracji wybuchów i  strzałów a cały przebieg potyczek polsko-radzieckich omawiany był przez narratora…….W bitwach mogliśmy podziwiać pojazdy woskowe DODGE, FORD WILLYS, GAZ-67 CZAPAJEW, MOTOCYKL C750 oraz armatę przeciwpancerną.

Na świetlicy wiejskiej została przygotowana wystawa dawnych przedmiotów użytku domowego, przyniesione przez mieszkańców. Wszystkie eksponaty były w bardzo dobrym stanie, odrestaurowanie i opisane.

Odbył się warsztat ubijania masła – poprowadzony przez Panie Janinę Brudniewicz i Teresę Kopacz  Natomiast Pan Andrzej Szyszka przeprowadził warsztat kowalstwa. Warsztaty miały charakter edukacyjny aby pokazać młodszym pokoleniom dawny wyrób masła oraz wykuwanie ozdobnych elementów metalowych/kutych.

Rada Sołecka i Pani Sołtys Błędowa zapewnili animacje dla dzieci i dorosłych połączone z konkursami.

Panie ze Stowarzyszenia Nasza Wieś a także inne mieszkanki pobliskich sołectw pomogły w przygotowaniu poczęstunku i pokazu kulinarnego nad którym czuwał nasz miejscowy mistrz kuchni Pan Dariusz Mikołajczak.

Członkowie OSP Błędowo zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Uczyli nas jak w prosty sposób można uratować komuś życie podczas np. zatrzymania oddechu lub zksztuszeniu.

Wieczorem bawiono się przy muzyce Dj’a.

Dziękujemy wszystkim którzy pomogli w organizacji pikniku: Pani Sołtys, Radzie Sołeckiej, członkom Stowarzyszenia Nasza Wieś i naszym Strażakom z Błędowa oraz innym mieszkańcom Błędowa, Płąchaw i Wiewiórek. Każdy z nich dołożył starań aby ta impreza była udana.

W pikniku wcięło udział 180 osób.

Piknik współfinansowany był przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich