W maju zwiedzamy Cytadelę Grudziądz i Fort Wielka Księża Góra.

Po raz kolejny 50 mieszkańców Błędowa i okolicznych sołectw wzięło udział w wyjeździe śladami historii, tym razem niedaleko, bo do Grudziądza.

Na Cytadeli szczególnie na młodszych uczestnikach największe wrażenie zrobiły podziemne korytarze, w których kryły się nie tylko nietoperze….

Dowiedzieliśmy się między innymi co to są bastiony i raweliny. Warto też wspomnieć, że na Cytadeli stacjonował Pułk, będący grudziądzką dumą – mowa o 18 pułku Ułanów Pomorskich słynących z szarszy pod Krojantami.

Następnie po żołnierskiej strawie wyruszyliśmy do zdobywania Fortu Wielka Księża Góra. Podczas spaceru po stokach fortyfikacji naszą uwagę zwróciła bateria pancerna haubic – jedna z trzech istniejących w Polsce. Księże Góry stanowią dominujące wzniesienie skarpy pradoliny Wisły, miały kluczowe znaczenie dla obrony twierdzy. Forty stanowiły także osłonę dla linii kolejowych w kierunku Malborka i Jabłonowa.

Warto odwiedzać obiekty o znaczeniu historycznym, które są na wyciągnięciu ręki – my polecamy.

Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu „Od niepodległości do wolności” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.