Wyjazd Szlakiem Niepodległości

Stowarzyszenie Nasza Wieś zorganizowało w dniach 4-6 lipca bieżącego roku wyjazd historyczny Szlakiem Niepodległości. W wyjeździe trasą Poznań-Wrocław-Kudowa Zdrój wzięło udział 50 mieszkańców Błędowa i okolicznych wsi. To wspólne wydarzenie pozwoliło lepiej poznać historię Polski i jej drogę w odzyskiwaniu niepodległości. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć między innymi Plac Wolności w Poznaniu oraz złożyć hołd i symboliczną wiązankę pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 r. We Wrocławiu Panoramę Racławicką – jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej, Katedrę z grobami pierwszych władców Polski, Aulę Leopoldina najbardziej reprezentacyjna część gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Niewątpliwie największe wrażenie zrobiło na nas Centrum Historii Zajezdnia z wystawą historii wojennej z okresu stalinizmu, komunizmu oraz współczesną. Trzeciego dnia zwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju z siedzibą w Pstrążnej.

Podczas tej kilkudniowej wyprawy mogliśmy wręcz przenieść się w minione czasy słuchając przewodników – ludzi z pasją i olbrzymią widzą historyczną.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Od niepodległości do wolności” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.