Piknik Historyczny „Powstanie Wielkopolskie”

W Błędowie 24 sierpnia br. Stowarzyszenie Nasza Wieś zorganizowało Piknik Historyczny pt. ”Powstanie Wielkopolskie” w ramach projektu „Od niepodległości do wolności.

Był to drugi i zarazem ostatni piknik, którego główną atrakcją były dwie inscenizacje historyczne „Powstanie Wielkopolskie” i ”Obrona Linii Osy”. Pierwsza przedstawiała przejęcie przez powstańców posterunku Cesarstwa Niemieckiego a druga obronę bunkrów linii Osy przez Wojsko Polskie. Grupy rekonstruktorskie uczestniczące w odtwarzaniu obu bitew to: Stowarzyszenie Twierdza Chełmno, SGRH Toruń-Podgórz, GRH Garnizon Bydgoszcz.

Gościnnie na polu bitewnym pojawił się także 8 Pułk Strzelców Konnych z Działowa prezentując pokaz władania szablą.

Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli do woli korzystać ze zjeżdżalni ufundowanej przez Sołectwo Błędowo a zwolennicy zdrowej rywalizacji konkurowali z sobą podczas zabaw z animatorką.

Pomiędzy rekonstrukcjami odbył także się pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Błędowo w ramach projektu „Florek – mały bohater lokalnej społeczności”.

Nie zabrakło też poczęstunku i  zabawy tanecznej.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu pikniku.

Piknik był współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.