„Cudze chwalicie a muzeum za rogiem nie znacie”

Stowarzyszenie Nasz Wieś zrealizowało projekt ,,Cudze chwalicie a muzeum za rogiem nie znacie”. Pierwszym działaniem była „żywa lekcja historii”, zorganizowana 24.06.2023 r. w muzeum w organizacji w Błędowie.

Uczestnicy projektu z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez Pana Grzegorza – właściciela obiektu na temat zgromadzonych eksponatów militarnych oraz rowerów które były wykorzystywane przez armie na przestrzeni wieków. Członkowie stowarzyszenia ,,Twierdza Chełmno” oraz grupy rekonstrukcyjnej „Garnizon Grudziądz” zaprezentowali mundury wojskowe i uzbrojeniu z okresu wojen napoleońskich oraz I i II wojny światowej. Poszczególne elementy ich strojów zostały dokładnie omówione, nie zabrakło też ciekawych historyjek na temat służby i kar w dawnym wojsku. Grupy rekonstrukcyjne przeprowadziły kilka inscenizacji potyczek między żołnierzami polskimi i pruskimi. Dodatkowo, młodzież i dzieci miały możliwość wzięcia udziału w grze terenowej. Zawodnicy podzieleni na dwie drużyny mieli za zadanie odnaleźć zaginiony skarb. Przy pomocy mapy i ukrytych w niej podpowiedzi ruszyli w teren po kolejne wskazówki. Wszyscy się bardzo zaangażowali, współpracowali sumiennie w grupach, a całe współzawodnictwo toczyło się z wielkim entuzjazmem. Po zakończeniu gry, zawodnicy zostali nagrodzeni i wszyscy zasiedli do poczęstunku. Właściciel obiektu otrzymał podziękowanie w postaci statuetki.

Kilka dni później zorganizowaliśmy zorganizowaliśmy ,,Rajd rowerowy szlakiem pamięci pomordowanych”. Grupa 25 osób biorących udział w projekcie poznała miejsca pamięci pomordowanych mieszkańców Błędowa, Wałdowa i Białego Boru. Historię tragicznych wydarzeń związanych z danym miejscem opowiadał członek Stowarzyszenia Nasza Wieś, Pan Wojtek, którego członkowie rodziny zostali rozstrzelani w lesie w Błędowie. Trasa rowerowa prowadziła pięknymi dróżkami przez las. Wszyscy cykliści zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe. Po powrocie z rajdu młodzież wyraziła chęć częstszego organizowania tego typu wyjazdów. Na wszystkich czekał poczęstunek, przy którym podsumowano projekt.

Inicjatywa ta została sfinansowana w ramach programu Małe Granty Gminy Płużnica – operator grantów Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica. W całym projekcie wzięło udział 25 osób, w tym dorośli i młodzież.